Malowidła naskalne w Cova del Cingle, Cova del Pi i Cova del Ramat doczekały się ochrony rządu. Zostały one uznane za dobra kultury o znaczeniu narodowym. Wspomniane jaskinie znajdują się w wąwozie Font Vilella. Od tej pory wszelkie ewentualne prace ziemne – usuwanie i wykopywanie ziemi, budowa dróg, etc. – będą wymagały zgody Ministerstwa Kultury. W rejonie tym zabronione jest od tej pory także biwakowanie, palenie i wspinaczka.
Malowidła znaleźć można w jaskiniach po obu stronach wąwozu Font Vella, będącego elementem programu PEIN oraz obszarem Natura 2000 regionu Tivissa – Vandellòs – Llaberia. Decyzja rządu sprawia, że rysunki będą teraz podlegać prawnej ochronie i są oficjalnie uznawane za część obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach miejsc ukazujących sztukę lewantyjską, czyli Śródziemnomorską Sztukę Naskalną Iberyjskiego Basenu Morza Śródziemnego. Oznacza to, że znajdują się one pod szczególną ochroną. Nie można w tym rejonie na przykład instalować nowej infrastruktury energetycznej, zmieniać ukształtowania terenu i w jakikolwiek inny sposób ingerować w walory środowiskowe i krajobrazowe tego rejonu.
W Cova del Cingle wyróżnia się figura łucznika strzelającego ze swej broni. Z kolei w Cova del Pi znajduje się aż 22 postaci. Choć mają one abstrakcyjny charakter, to wyraźnie można wskazać wśród nich ludzkie reprezentacje. Natomiast Cova del Ramat ukazuje grupę poruszających się zwierząt – w tym 9 kóz z zakrzywionymi rogami skierowanych w lewo. Wszystko to zaś w stylu sztuki lewantyjskiej.
Na całym Półwyspie Iberyjskim jest ponad 700 tego rodzaju miejsc, z których około 60 znajduje się Katalonii – Cova del Cingle, Cove del Pi i Cova del Ramat teraz już wchodzą w ich skład.